Kustavilainen sohva 1:12

15.00

Kaunis koottava Kustavilaistyylinen sohva  käsittelemätöntä koivuvaneria 1:12 nukkekotiin

Nitkuttele osat irti rauhallisesti. Sohvan kokoamiseen tarvitset erikeepperi tyyppistä liimaa.

Sohvan voit verhoilla tai käsitellä kuten minkä tahansa puuesineen. Maalata, lakata, vahata, öljytä….Kuvan sohvan olen maalannut valkoisella akryylivärillä nk. kalkkimaalikin käy mainiosti. Koristekaiverrukset jäivät näkyviin, kun maalasin ohentamattomalla maalilla (ei siis liikaa eikä liian juoksevaa maalia pensselissä) pensselin lappeella koristeiden yli. Jos koristeuraan kuitenkin lipsahtaa maalia, on hammastikku hyvä apu noukkaisemaan maali urasta.

Verhoilemalla ja eri väreillä voit muokata sohvasta oman hienon versiosi.

Vinjettikuvissa myös muita Gepeton kustavilaisia kalusteita. Kankaat eivät kuulu pakettiin.

Sisältää pieniä osia, ei alle 3v.

Kuvaus

Koottava Kustavilainen sohva  1:12

Osat ovat koivuvaneria ja valmistetaan  verstaallamme Kangasalla laserleikkaamalla. Tuotteet ovat käsittelemättömiä viimeistely hiomista lukuun ottamatta. Käsittelemätöntä vaneria on helppo jatko työstää esim. maalaamalla. Vanhahtavan näköisen viimeistelyn saat tehtyä hiomalla maalaamisen jälkeen kantteja ja istumisesta kulunutta kohtaa hienolla hiekkapaperilla.

Kokoaminen

Alota nitkuttelemalla osat irti levystä rauhallisesti. Kokoa sohva ensin ilman liimaa havainnoidaksesi mihin kohtiin liima on tarpeen. Kokoamiseen tarvitset yleisliimaa (esim. erikeepperi). Sohvan voit käsitellä kuten puuesineen: lakata, vahata, maalata… Jos haluat sekä maalata että verhoilla, verhoile kansi ja maalaa muut osat ennen kokoamista.

” Hän tuli kotiin, askarteli hetken
ja pelasti päivänsä ”

Sisältää pieniä osia, ei alle 3v.

Ympäristö

Koneemme käyvät ekosähköllä. Verstas sijaitsee Kt. Oy Kangasalan Yhteiskylän alueella, jossa noudatamme useita luontoa säästäviä periaatteita.

Vanerimme tuottaa Koskisen oy. 

Saatavuus

Verstaaltamme (Muurahaispolku 1, 36200 Kangasala) voi käydä noutamassa tuotteita, etukäteen sovittuun (Anu: 050 376 5848 gepetto@gepetto.fi) aikaan. Kangasalla meillä ei ole omaa myymälää.

Osalla jälleenmyyjistämme on myös nukkekotituotteita myynnissä. Jälleenmyyjät löydät sivuiltamme Tuotteiden saatavuus kannattaa tarkistaa etukäteen, kaikilla ei ole kokovalikoimaa.

Lisäksi käyn useissa nukkekoti myyjäisissä ja erilaisilla kädentaitomessuilla ympäri Suomen. Näistä löydät tietoa sivulta tavataan täällä .